میلگرد خرک

احتمالا اسم میلگرد خرک را در آرماتوربندی فونداسیون شنیده باشید. آرماتور خرک کاربرد سازه‌ای نداشته و صرفا برای اجرای درست اجزای سازه‌ای به کار برده می‌شود.

برای اجرای فونداسیون ابتدا 10 سانتی‌متر بتن مگر اجرا می‌کنیم. پس از آن اسپیسرها را جایگذاری کرده و میلگردهای تحتانی را روی آن‌ها نصب می‌کنیم. بعد از اجرای مش تحتانی جهت ایجاد فاصله بین میلگردهای تحتانی و فوقانی از یک سری میلگرد به اسم آرماتور خرک استفاده می‌شود.

شکل خرک‌ها به این صورت است که قسمت بالای آن محل قرارگیری آرماتور فوقانی می‌باشد و قسمت پایین آن دو پایه که در جهت‌های مخالف خم شده‌اند وجود دارد که به صورت عمودی روی مش تحتانی فونداسیون قرار داده شده و به وسیله‌ی سیم مفتول فیکس می‌شوند.

کاربرد میلگرد خرک:

همانطور که گفتیم خرک‌ها کاربرد سازه‌ای نداشته و صرفا برای ایجاد فاصله بین آرماتور تحتانی و فوقانی پی استفاده می‌شوند و همچنین یکی دیگر از کاربردهای اجرایی آن اتصال میلگردهای فوقانی به آن‌ها به وسیله‌ی سیم مفتول می‌باشد.

این میلگردها در قسمت‌هایی که میلگرد تقویتی زیاد است، اهمیت بیشتری دارند و باید فواصل خرک‌ها در این محدوده‌ها کم شود.

به این نکته‌ی اجرایی دقت کنید که خرک‌ها به هیچ عنوان نباید روی بتن مگر نصب و جایگزین شوند چرا که ممکن است موقع بتن ریزی در بتن مگر فرو رفته و به خاک زیر پی متصل شده و رطوبت زمین را جذب کنند و به میلگردهای سازه‌ای انتقال دهند و موجب خوردگی و پوسیدگی آن‌ها شوندکه منجر به کم شدن مقاومت سازه می‌گردند. متاسفانه بعضی از مجریان ساختمان به دلیل استفاده‌ی کمتر از اسپیسر این نکته را رعایت نمی‌کنند.

ابعاد میلگرد خرک:

در این‌جا این سوال مطرح می‌شود که قطر، عرض، ارتفاع و فواصل این میلگردها چه میزان است؟

  • برای محاسبه‌ی عرض خرک‌ها در فونداسیون نواری باید عرض فونداسیون را منهای دو برابر کاور بتن بکنیم.
  • برای محاسبه‌ی ارتفاع خرک‌ها باید ضخامت فونداسیون را منهای کاور بتن بالایی، کاور بتن پایینی، قطر میلگردهای طولی و عرضی فوقانی و قطر میلگرهای عرضی تحتانی بکنیم.

* به این علت در مش تحتانی قطر میلگردهای طولی را در نظر نمی‌گیریم چون در آن آرماتور عرضی زیر آرماتور طولی بوده و پایه‌های خرک در امتداد آرماتورهای طولی روی فونداسیون می‌باشد.

  • سایز میلگرد خرک معمولا یک یا دو شماره کمتر از آرماتور فوقانی در نظر گرفته می‌شود. اما بهتر است هم اندازه‌ی قطر آرماتور فوقانی باشد و نباید از 14 میلی‌متر کمتر در نظر گرفته شود.
  • حداکثر فاصله‌ی خرک‌ها در فونداسیون باید 1.5 متر باشد.
به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

اشتراک گذاری با