• اصفهان، بلوار بوستان سعدی ، جنب هتل چهل پنجره ، ساختمان گلستان ، طبقه دوم

آدرس دفتر

اصفهان، خیابان پروین اعتصامی، نبش کوچه شماره ۵، ساختمان پگاه رزم‌آوران

تلفن پشتیبانی

03135123

آدرس ایمیل

info@raymonsaze.ir

سقف وافل (waffle) یکی از سیستم‌های نوین سقف برای طراحی سازه بتنی و همچنین طراحی سازه فولادی است که یکی از انواع دال‌های مجوف یا توخالی محسوب می‌شود. قالب‌های پلاستکی این سیستم سقف پس از اجرای سقف، قابل برداشت بوده و برای پروژه‌های بعدی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. جالب است بدانید که براساس ابعاد قالب وافل، عملکرد این سقف می‌تواند یکطرفه یا دوطرفه باشد.

سقف وافل
سقف وافل

اجزای تشکیل دهنده این سقف، بتن، آرماتور و قالب پلاستیکی هستند که با توجه به شکل قالب‌ها، مقطع دال به صورت I شکل ساخته می‌شود.

در این نوشته قصد داریم با مزایا و معایب سقف وافل، انواع قالب‌های آن و همچنین هزینه سقف وافل بیشتر آشنا شویم. شما می‌توانید برای برآورد اولیه از هزینه پروژه خود، از خدمات مشاوره رایگان مجموعه ما استفاده کنید.

برای آشنایی بیشتر با سیستم سقف وافل و مقایسه آن با دیگر سیستم‌ها، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع سقف‌های جدید را مطالعه نمایید.

معرفی سقف وافل

سیستم سقف وافل از انواع دال‌های یکطرفه یا دوطرفه محسوب می‌شود که هر کدام از این عملکردها، قالب مخصوص به خود را دارد. اگرچه این نوع سقف، مزایای زیادی دارد اما برای پروژه‌های مختلف باید شرایط اجرایی را در نظر گرفت و نوع سقف مناسب را انتخاب نمود.

معرفی سقف وافل

مراحل اجرای سقف وافل

در این قسمت مراحل اجرای سقف وافل را، به طور خلاصه بررسی می کنیم.

  • زیرسازی سقف

این مرحله اولین قدم برای اجرای سقف وافل است که در اجرا، به مرحله شاسی‌کشی هم معروف است. در ابتدا جک‌های نگهدارنده سقف نصب شده و سپس قالب‌های وافل، طبق نقشه قالب‌چینی، بر روی جک‌ها و قوطی‌های فلزی قرار می‌گیرند.

  • آرماتوربندی سقف

پس از نصب قالب‌ها در محل‌های مشخص شده، نوبت به آرماتوربندی سقف می‌رسد. در این مرحله، چون قالب‌های وافل مقاومت مناسبی دارند، کارگران به راحتی می‌توانند بر روی قالب‌ها حرکت کرده و عملیات آرماتورگذاری را انجام دهند. این موضوع باعث می‌شود سرعت اجرای سقف وافل بالا رفته و از این نظر نسبت به سایر سقف‌ها مزیت ویژه‌ای دارد.

  • بتن ریزی سقف

پس از اینکه آرماتورها مطابق با نقشه، در محل خود نصب شدند، نوبت به مرحله حساس بتن‌ریزی می‌رسد که نکات اجرایی بسیار زیادی دارد. پس از اتمام بتن‌ریزی، بهتر است سطح بتن صاف و یکنواخت شود که معمولا برای این کار از ماله پروانه استفاده می‌شود.

  • قالب برداری سقف

پس از بتن‌ریزی سیستم سقف وافل، تا مدت مشخصی فرایند عمل‌آوری بتن انجام شده و پس از رسیدن بتن به مقاومت مناسب، قالب‌برداری سقف شروع می‌شود. در این مرحله بایستی دقت شود تا هم آسیبی به بتن سقف وارد نشود و هم قالب‌ها به صورت کامل و بدون خسارت خارج شوند. چون قالب‌های وافل چند بار مصرف بوده و برای پروژه‌های بعدی نیز می‌توان از آنها استفاده نمود.

  • نازک‌کاری سقف

نازک‌کاری زیر سقف وافل را معمولا به دو حالت در نظر می‌گیرند:

  • سقف کاذب
  • نمای اکسپوز و نورپردازی

در سالن‌های بزرگ معمولا از سیستم سقف وافل به صورت نمای اکسپوز استفاده می‌شود که جلوه بسیار زیبایی ایجاد می‌کند.

سیستم سقف وافل
نورپردازی سقف وافل

حداکثر دهانه سقف وافل

سیستم سقف وافل یکطرفه چون عملکردی مشابه سقف تیرچه بلوک دارد و همچنین برای جلوگیری از خم شدن و تغییرشکل تیرچه‌های سقف، توصیه می‌شود حداکثر دهانه سقف وافل یکطرفه 8 و یا نهایتا 9 متر باشد.

سیستم سقف وافل دوطرفه مقاومت بالاتری داشته و می‌توان از این سقف تا دهانه 12 متری به طور معمول و در شرایط خاص با نظر مهندس ناظر و طراح تا 15 و نهایتا 16 متر هم استفاده نمود.

مزایای سقف وافل

مهمترین مزیت سقف وافل، امکان استفاده در دهانه‌های بلند است که باعث می‌شود تعداد ستون‌های کمتری در مرحله طراحی سازه به کار رود و فضای بیشتری در اختیار مهندس معمار قرار گیرد.

ساختار و عملکرد سقف وافل به دلیل حفره‌های داخل سقف، باعث شده تا نسبت به سقف دال تخت و سایر انواع دال‌ها، ظرفیت باربری بالاتری داشته باشد. این مزیت علاوه بر ظرفیت باربری، باعث کاهش وزن مرده سقف نیز می‌شود که عملکرد کل سازه در برابر زلزله را بهبود می‌بخشد.

فضای مشبک ایجاد شده در سقف وافل، برای طراحی دکوراسیون و نورپردازی داخل ساختمان نیز بسیار مناسب می‌باشد.

در سیستم سقف وافل به دلیل اینکه تیرچه‌ها به صورت درجا اجرا می‌شوند، نسبت به سقف تیرچه بلوک هزینه حمل و نقل و مشکلات اجرایی کمتری دارد و کیفیت اجرای سقف نیز بالاتر می‌باشد.

از طرف دیگر به دلیل جنس پلاستیکی قالب‌های وافل، آب بتن جذب قالب‌ها نشده و کیفیت اجرای بتن نسبت به سقف تیرچه بلوک بالاتر است. چون در سقف تیرچه بلوک، بلوک‌های سیمانی و سفالی مقداری از آب بتن را به خود جذب کرده و این موضوع تأثیر منفی بر روی مقاومت بتن سقف دارد.

از مزیت‌های دیگر سیستم سقف وافل این است که قالب‌های وافل را می‌توان چندین بار و در پروژه‌های مختلف استفاده نمود که باعث کاهش هزینه‌های اجرایی این سقف می‌شود.

سقف وافل برای عبور تأسیسات نیز گزینه مناسبی است. وجود حفره‌های خالی داخل سقف به اجرای تاسیسات کمک بزرگی می‌کند. البته قبل از بتن ریزی باید محل عبور تأسیسات از درون تیرچه‌های سقف مشخص شود.

مواردی که باعث افزایش هزینه سقف وافل می شود

اگرچه سیستم سقف وافل در موارد بسیاری هزینه مناسب‌تر از سایر سقف‌ها دارد اما در برخی شرایط خاص، هزینه این سقف نیز بالاتر از حد معمول می‌شود. به طور مثال اگر هندسه سقف به شکل منحنی، مثلث و یا اشکال خاص باشد و یا اگر ارتفاع طبقه بالاتر از 3 متر باشد، هزینه‌های کلی سقف وافل افزایش می‌یابد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب با تمامی مشخصات و انواع سیستم سقف وافل آشنا شدیم. این نوع سقف مزیت‌های بسیاری داشته و برای پروژه‌های متوسط و بزرگ ساختمانی بسیار مناسب است. در پروژه‌های کوچک بایستی بین سقف وافل و گزینه‌های دیگر مقایسه انجام داد تا بهینه‌ترین سقف از لحاظ اقتصادی انتخاب شود. ممکن است در برخی پروژه‌ها، سقفی مانند تیرچه بلوک بسیار کم هزینه‌تر از سقف وافل باشد.ات و ابهامات خود در زمینه طراحی سازه را از کارشناسان ما بپر