• اصفهان، خیابان پروین اعتصامی، نبش کوچه شماره ۵، ساختمان پگاه رزم‌آوران

آدرس دفتر

اصفهان، خیابان پروین اعتصامی، نبش کوچه شماره ۵، ساختمان پگاه رزم‌آوران

تلفن پشتیبانی

03135123

آدرس ایمیل

info@raymonsaze.ir

در زمان ساخت یک ساختمان، توجه به اجرای قسمت‌های مهم، در آن از الزامات بسیار ضروری می‌باشد که اگر رعایت نشود، مشکلات بسیار زیادی برای افراد موجود در آن خانه و همچنین اسکلت سازه به وجود می‌آورد.

اگر بخواهیم در ارتباط با تاسیسات ساختمان، عنوان قلب ساختمان را به کار ببریم در حقیقت هیچ اغراقی نکرده‌ایم. تاسیسات به عنوان نفس و رگ‌های اصلی یک ساختمان می‌باشند که باید مورد توجه قرار گیرند. ولی اگر به درستی اجرا و به سازه متصل نشوند و در مرحله‌ی مناسبی نصب نشوند یا برای اتصال آن‌ها تمهیداتی در نظر گرفته نشود، برای اجرای آن‌ها نیاز به تخریب سازه داریم که این کار موجب می‌شود به تیرچه‌های سقف آسیب زده شده و گاها پاشنه‌ی تیرچه‌ها از بین می‌رود. این موضوع باعث می‌شود که سقف صلبیت کافی نداشته و آنچه مهندس طراح سازه محاسبه کرده است، در عمل اجرا نشود.  در این صورت سقف در مقابل نیروها و تنش‌های وارده، نمی‌تواند به صورت یکپارچه عمل کند.

جانمایی و نحوه‌ی اجرای انواع تاسیسات ساختمان باید در مرحله‌ی طراحی سازه و قبل از هر گونه مراحل اجرای ساختمان، تعیین شود. در پروژه‌های متوسط و بزرگ ساختمانی بهتر است برای انواع تاسیسات ساختمان یک داکت مخصوص در نظر گرفت تا آسیب کمتری به اعضای سازه‌ای وارد شود.

یکی از تاسیساتی که در اکثر پروژه‌ها به سقف‌ها متصل می‌شود، کانال‌های کولر هستند. در بسیاری از پروژه‌ها دیده شده که برای اتصال کانال‌های کولر، قسمتی از تیرچه‌ی بتنی سقف را تخریب کرده و یک میلگرد آویز به آن جوش داده می‌شود. صرف نظر از وزنی که این تاسیسات به سقف اضافه می‌کنند، این تخریب تیرچه اگر به تعداد زیاد در یک دهانه‌ی سقف انجام شود، مقاومت تیرچه را بسیار پایین آورده و ممکن است باعث خسارات زیادی شود. قسمت بتنی تیرچه‌های سقف وظیفه‌ی تحمل بار داشته و اگر در قسمت‌های مختلف تخریب شود، تحمل و انتقال بار به درستی انجام نمی‌شود.

بهترین راهکار برای نصب تاسیسات به سقف‌های بتنی آن است که قبل از بتن ریزی سقف یک سری میلگرد آویز داخل مقطع سقف پیش‌بینی شود تا پس از اجرای سقف، از آن‌ها بتوان برای تاسیساتی مانند کانال کولر یا لوله‌های آب استفاده کرد.

از این روش نیز برای نصب سقف‌های کاذب هم می‌توان استفاده نمود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *