انواع جرثقیل سوله

نشریه 325 که مربوط به طراحی سازه‌های صنعتی می‌شود انواع جرثقیل‌هایی که در سوله‌ها استفاده می‌شوند را به سه دسته‌ی زیر تقسیم کرده:

 1.  جرثقیل سقفی: این جرثقیل‌ها همان‌گونه که از نامشان پیداست در سقف سوله نصب می‌شوند. معمولا از این جرثقیل‌ها برای بارهای بیش از 1 تن استفاده می‌شود. این جرثقیل‌ها شامل دو نوع دو پل و تک ‌پل هستند و همچنین این دو نوع نیز خود، شامل دو نوع بالانشین و آویز هستند. برای هر کدام از این انواع توضیح مختصری می‌دهیم.
  • تک پل آویز: یعنی ارابه و موتور بالابر جرثقیل از پل آن آویزان است و همچنین یک پل روی ریل‌های طولی قرار دارد.
  • تک پل بالانشین: یعنی ارابه و موتور بالابر جرثقیل متکی بر پل است و یک پل روی ریل‌های طولی قرار دارد.
  • دو پل آویز: یعنی ارابه و موتور بالابر جرثقیل از پل آن آویزان است و دو پل روی ریل‌های طولی قرار دارد.
  • دو پل بالانشین: یعنی ارابه و موتور بالابر جرثقیل متکی بر دو عدد پل آن است و دو پل روی ریل‌های طولی قرار دارد.

جرثقیل‌های سقفی دارای شش نوع حرکت بالا و پایین، چپ و راست و جلو و عقب هستند.

 1. جرثقیل‌های دروازه‌ای: از این نوع جرثقیل بیشتر در فضاهای آزاد استفاده می‌شود. به دلیل اینکه در فضای آزاد امکان اجرای تیر حمال وجود ندارد بنابراین ریل‌های جرثقیل را روی زمین و بدون نیاز به فونداسیون اجرا می‌کنند. از این نوع جرثقیل‌ها در سوله‌ها نیز استفاده می‌شود. دلیل استفاده از جرثقیل دروازه‌ای در سوله‌ها، عدم تحمل بار جرثقیل توسط سازه‌ی سوله و یا عدم وجود تیر حمال در سوله‌های طویل است. این نوع جرثقیل نیز شامل دو دسته‌ی تک پل و دو پل هستند. ظرفیت این جرثقیل‌ها برای بارهای کمتر از 10 تن است و در دهانه‌های کمتر از 20 متر اجرا می‌شوند. در برخی از سوله‌ها از ترکیب دو نوع جرثقیل استفاده می‌شود. یعنی یک سمت سازه‌ی جرثقیل روی تیر حمال و در بالا قرار دارد و یک سمت دیگر آن در پایین روی ریل زمینی قرار می‌گیرد.
 2. جرثقیل‌های بازویی: این نوع جرثقیل‌ها با اسم‌‎هایی نظیر جرثقیل ستونی، جرثقیل گردان، جرثقیل دیواری، جرثقیل پرچمی و … نیز شناخته می‌شوند. روند کار این جرثقیل‌ها این‌گونه است که در یک نیم‌ دایره یا یک دایره‌ی کامل حول محور مرکزی جرثقیل و نیز در راستای قائم توانایی جا به جایی اجسام را دارند. این نوع جرثقیل‌ها را می‌توان هم به صورت دستی و هم به صورت برقی اجرا کرد. یکی از قابلیت‌های مهم این جرثقیل‌ها قابلیت اجرای آنها در فضاهای بسیار محدود می‌باشد. این جرثقیل‌ها را می‌توان روی ستون مستقل یا ستون‌های سازه نصب کرد.
به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

اشتراک گذاری با