• اصفهان، بلوار بوستان سعدی ، جنب هتل چهل پنجره ، ساختمان گلستان ، طبقه دوم

آدرس دفتر

اصفهان، خیابان پروین اعتصامی، نبش کوچه شماره ۵، ساختمان پگاه رزم‌آوران

تلفن پشتیبانی

03135123

آدرس ایمیل

info@raymonsaze.ir

چیدمان ستون‌های سازه فقط از نظر معماری مهم است یا از نظر سازه‌ای هم اهمیت دارد؟

یکی از مراحل مهم طراحی هر ساختمان، چیدمان مناسب ستون‌هاست که این کار ابتدا توسط مهندس معمار طبق نکاتی که خواهیم گفت انجام می‌شود و سپس مهندس سازه آن را بررسی کرده و در نهایت با توافق این دو نفر چیدمان نهایی انتخاب می‌شود.

در اینجا این سوال مطرح می‌شود که چرا اینقدر چیدمان ستون‌ها مهم است؟ چون معمولا ستون‌ها از دیوارها بیرون زدگی دارند و اگر محلشان به درستی انتخاب نشود فضای معماری را محدود می‌کنند و ظاهر مناسبی ندارد. یا اگر داخل سالن یا اتاق قرار بگیرند خیلی تاثیر بدی روی فضای معماری می‌گذارند. علاوه بر این در پارکینگ‌ها نباید مزاحم رفت و آمد یا چرخش ماشین‌ها بشوند.

مهندسین معمار باید به یک سری نکته توجه کنند. اول اینکه 4 گوشه راه پله را چهار ستون بگذارند چون برای اجرای ساختمان لازم است در 4 گوشه اتاق راه پله ستون اجرا شود. سپس 4 گوشه پلان را ستون‌گذاری کنند. بعد از آن، با حداقل فاصله 4 متر و حداکثر 7 متر ستون‌ها را در یک راستا در دو جهت پلان سازه جایگذاری کنند به نحوی که این ستون‌ها داخل اتاق‌ها، سالن، آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و … نباشد و تا می‌توانند این ستون‌ها را در تقاطع دیوارها و کمدها جایگذاری کنند. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر ساختمان تیپ نیست و پلان معماری طبقات باهم فرق دارد این ستون گذاری برای همه‌ی طبقات مناسب باشد و مزاحم فضای معماری نباشد چون ستون‌ها از فونداسیون تا پشت‌بام ادامه پیدا می‌کنند و نمی‌توانیم آن‌ها را در طبقات جا‌به‌جا کنیم.

مهندس سازه، ستون گذاری را از لحاظ فاصله ستون‌ها، تعداد ستون‌ها، ابعاد ستون‌ها و اینکه اطراف راه پله و آسانسور قرار بگیرند و قرار گرفتن در یک خط افقی و عمودی بررسی می‌کند و در نهایت با مهندس معمار برای چیدمان مناسب ستون‌ها به توافق می‌رسند.

در مجموعه‌ی رایمون سازه به دلیل اینکه مهندس معمار و مهندس سازه در کنار هم کار طراحی ساختمان را انجام می‌دهند، به راحتی می‌‎توانند بهترین چیدمان ستون‌های ساختمان شما را انتخاب کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *