• اصفهان، بلوار بوستان سعدی ، جنب هتل چهل پنجره ، ساختمان گلستان ، طبقه دوم

آدرس دفتر

اصفهان، خیابان پروین اعتصامی، نبش کوچه شماره ۵، ساختمان پگاه رزم‌آوران

تلفن پشتیبانی

03135123

آدرس ایمیل

info@raymonsaze.ir

سقف تیرچه بلوک یکی از پرکاربردترین سقف‌ها برای اسکلت بتنی می‌باشد که از تیرچه به اضافه‌ی بلوک تشکیل شده است.

سقف وافل نوعی دال بتنی است که هم به صورت یک طرفه و هم دو طرفه اجرا شده و به علت مزایای زیاد آن، مورد استفاده‌ی بسیاری از طراحان می‌باشد.

در این متن، سقف تیرچه بلوک و وافل را از چند منظر مقایسه می‌کنیم تا شما بتوانید بهترین نوع سقف را با توجه به شرایط ساختمان خود انتخاب کنید.

  • از نظر عملکرد سازه‌ای: سقف تیرچه بلوک عملکرد یک طرفه دارد ولی وافل به دو نوع یک طرفه و دو طرفه تقسیم می‌شود؛ که در نوع دو طرفه‌ی آن صلبیت، استحکام و مقاومت خمشی وسط دهانه نسبت به حالت یک طرفه افزایش پیدا می‌کند.
  • از نظر کیفیت اجرا: آرماتوربندی و بتن ریزی تیرچه‌ها در وافل به صورت درجا صورت می‌گیرد و نیازی به استفاده از تیرچه‌های پیش ساخته نیست. به همین علت می‌توان نظارت کامل بر اجرا داشت و کیفیت دال افزایش می‌یابد.
  • از نظر اجرای حداکثر دهانه: همانطور که گفته شد سقف وافل دو طرفه دارای تیرچه‌های عمود بر هم است که صلبیت سقف را افزایش می‌دهد و می‌توان آن را در دهانه‌های بلند حتی تا دهانه‌های 17 متری هم استفاده کرد. در نوع یک طرفه‌ی آن، تیرچه‌ها در یک جهت اجرا شده ولی با این حال چون وزن سبکی دارد می‌توان برای دهانه‌ها با متراژ 8 الی 9 متر نیز اجرا شود. این در حالی است که سقف‌های تیرچه بلوک را با تیرچه‌ی دوبل حداکثر تا دهانه‌ی 8 متر می‌توان اجرا کرد.
  • از نظر هزینه: با اینکه قیمت قالب‌های وافل زیاد است ولی قیمت تمام شده‌ی اجرای سقف وافل نسبت به بقیه‌ی سقف‌ها در پروژه‌های بزرگ، کمتر است چون برخی از قالب‌ها را تا 50 بار نیز می‌توان استفاده کرد.
  • از نظر بار مرده: منظور از بار مرده‌ی هر عضو، وزن بتن و میلگردهای مصرفی مورد استفاده در ساخت آن عضو می‌باشد. در وافل به علت مشبک بودن و حذف بلوک‌ها، بار مرده‌ی آن کاهش می‌یابد. ولی در سقف تیرچه بلوک به علت اینکه بلوک، در سقف مدفون می‌شود و قابل برداشتن نیست وزن سقف زیاد می‌شود.

بار مرده‌ی سقف تیرچه بلوک با تیرچه‌ی تک حدود 350 کیلوگرم بر متر مربع و برای تیرچه‌های دوبل حدود 600 کیلوگرم بر متر مربع تخمین زده شده. این در حالی است که وزن سقف وافل حدود 200 کیلوگرم بر متر مربع می‌باشد.

  • از نظر عایق صوتی و حرارتی: وافل به علت مشبک بودن و حفظ هوا در حفره‌های خود تا حدودی عایق صوتی و حرارتی خوبی نسبت به سقف تیرچه بلوک می‌باشد.
  • از نظر ایمنی در برابر زلزله و حریق: همانطور که در بالا اشاره شد به علت وجود تیرچه‌های متعامد که صلبیت سقف را افزایش می‌دهد و همچنین کاهش وزن این سقف‌ها باعث شده که سقف وافل در برابر زلزله عملکرد خوبی داشته باشد و نیروی زلزله‌ی کمتری جذب کند. اما سقف تیرچه بلوک صلبیت کافی نداشته و عملکرد خوبی در برابر زلزله ندارد.

از لحاظ ایمنی در برابر حریق هم وافل عملکرد بهتری نسبت به سقف تیرچه بلوک دارد.

  • از نظر زیبایی: نمای زیرین وافل، مشبک است و ظاهر زیبایی دارد و همیشه به دلیل نمای اکسپوز مورد توجه طراحان بوده است. ولی سقف تیرچه بلوک ظاهر صاف و تخت دارد و در صورتی که بخواهیم نمای زیبایی ایجاد کنیم باید از سقف‌های کاذب استفاده کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *