• اصفهان، بلوار بوستان سعدی ، جنب هتل چهل پنجره ، ساختمان گلستان ، طبقه دوم

آدرس دفتر

اصفهان، خیابان پروین اعتصامی، نبش کوچه شماره ۵، ساختمان پگاه رزم‌آوران

تلفن پشتیبانی

03135123

آدرس ایمیل

info@raymonsaze.ir

مبحث نهم مقررات ملی ساختمان

طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه

ویرایش 99

با توجه به تجارب و تحقیقات روز افزون در کلیه علوم و فنون مهندسی، تغییرات پیوسته ای در تمام شاخه های فنی در حال رخداد می باشد. روش های طراحی و اجرایی سازه های بتن آرمه نیز از این تغییرات بی بهره نبوده و بازنگری در آیین نامه های موجود اجتناب ناپذیر است و این تغییرات باید هرچند سال یک بار و به صورت مستمر انجام گردند. در این مجموعه که پنجمین ویرایش مبحث نهم مقررات ملی ساختمان می باشد نیز میزان این تغییرات چشمگیر و قابل توجه می باشد.
پیرو نظرخواهی از پیشکسوتان در امر محاسبات و اجرای سازه های بتن آرمه، به صورت فرم های از پیش چاپ شده کتبی و نظرات شغاهی اظهار شده در سمینار یک روزه در سال 1394 و نظرخواهی از عموم مهندسین از طریق پایگاه اینترنتی طی سال های 1393 و 1394، از طرف کمیته تخصصی مبحث نهم جلسات متعددی تشکیل و محورهای اصلی تغییرات مورد نیاز در مبحث نهم مشخص گردیدند. بر این اساس ساختار این ویرایش، طراحی بر مبنای مقاومت تعیین گردید و مقرر شد ضوابط محاسباتی به گونه ای تنظیم گردند که استفاده از نرم افزارهای رایج و مورد استفاده در ایران به آسانی و بدون مشکل انجام شود. علاوه بر آن تسهیلات لازم برای محاسبات ساختمان های میان مرتبه و بلند مرتبه و آشنایی با روش های محاسباتی مورد نیاز مربوطه از قبیل تحلیل برای تعیین خزش و جمع شدگی در بتن آرمه فراهم گردند.
از ویرایش های قبلی این مبحث در مسائل اجرایی و جزئیات ابعاد مقطع و آرماتوربندی استفاده زیادی می شده است؛ لیکن به دلیل در دسترس نبودن نرم افزارهایی که دقیقا براساس اصول مبحث باشند، استفاده شایسته و فراگیر از مبحث در امر محاسبات انجام نگردیده و برخی مهندسین ناگزیر از سایر آیین نامه های بین المللی استفاده می کردند. در ویرایش موجود نواقص فوق برطرف شده و امکان استفاده از نرم افزارهای متداول فراهم گردیده است.

برای دریافت فایل پی دی اف کامل مبحث نهم بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *