بتن ضد سولفات

سولفات‌ها می‌توانند اثرات طولانی مدت و گسترده‌ای بر روی بتن داشته باشند به طوری که بتن خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهد و قدرت و استحکام آن شدیدا کاهش پیدا کند. علاوه بر این بتن در محیط سولفاته دچار ترک خوردگی‌های بزرگ شده و لایه لایه خواهد شد و در نهایت از هم گسیختگی ساختاری کامل را به همراه خواهد داشت.

برای جلوگیری از خرابی بتن توسط سولفات چه کار باید کرد؟

برای این منظور از بتن‌های ضد سولفات استفاده می‌کنند. در این نوع بتن به سیمان آن نوعی افزودنی اضافه می‌شود که می‌تواند در برابر سولفات محیط مقاومت داشته باشد. دقت داشته باشید که سیمان ضد سولفات باید همیشه خشک باشد و با دقت و احتیاط جا به جا شود چون رطوبت موجود در هوا می‌تواند با سیمان وارد واکنش شده و خاصیت آنرا از بین ببرد.

سیمان‌های ضد سولفات در محیط‌هایی که یون کلر نیز وجود دارد، استفاده می‌شوند. این نوع سیمان در ایران همان سیمان تیپ 5 می‌باشد.

در شرایطی ممکن است به دلیل هزینه‌ها امکان استفاده از این نوع بتن برای جلوگیری از حملات سولفات وجود نداشته باشد. در این حالت می‌توانید از مواد افزودنی آب‌بند بتن کمک بگیرید که به شکل پوشش بر روی آن قرار می‌گیرند و نفوذپذیری آن را به شدت کاهش می‌دهند. از مواد آب‌بند می‌توان به ژل میکروسیلیس چسب بتن ضد‌آب و … اشاره کرد.

در چه محیط‌های سولفات وجود دارد؟

با توجه به توضیحات گفته شده باید به این موضوع بپردازیم که استفاده از بتن ضد سولفات در چه صنایع و محیط‌هایی کاربرد دارد:

  • سازه‌های زیرزمینی
  • سازه‌هایی که در شعاع 50 کیلومتری دریا اجرا می‌شوند
  • تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب
  • سدها، مخازن، آب‌بندها
  • کارخانه‌جات پتروشیمی و صنایع غذایی
  • برج‌های خنک‌کننده
  • کاربرد برای سازه‌هایی که در تماس با خاک‌های زیرزمینی هستند که میزان یون سولفات آن‌ها بیشتر از 0.2 درصد گرم در هر لیتر است.
  • کاربرد برای سازه‌هایی که در تماس با آب‌های زیرزمینی هستند که میزان یون سولفات آن‌ها بیشتر از 0.3 درصد گرم در هر لیتر است.
به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

اشتراک گذاری با