• اصفهان، بلوار بوستان سعدی ، جنب هتل چهل پنجره ، ساختمان گلستان ، طبقه دوم

آدرس دفتر

اصفهان، خیابان پروین اعتصامی، نبش کوچه شماره ۵، ساختمان پگاه رزم‌آوران

تلفن پشتیبانی

03135123

آدرس ایمیل

info@raymonsaze.ir

مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان

مصالح و فرآورده های ساختمانی

ویرایش 92

هدف از تدوین این مبحث ارائه مشخصات فنی مواد، مصالح و فرآورده های ساختمانی به منظور حفظ ایمنی، بهداشت، محیط زیست، دوام مناسب و صرفه اقتصادی در ساختمان است. با توجه به اهمیت مواد و مصالح و فرآورده های ساختمانی در صنعت ساختمانی و تدوین استانداردهای جدید، ویژگی ها و مشخصات فنی مصالح، تهیه ویرایش جدید در دستور کار قرار گرفت.

در این بازنگری، تغییرات اساسی در بعضی از مصالح صورت گرفته که در زیر خلاصه شده اند:
– در مباحث آجر، سنگ، آهک، گچ، ملات ها، فلزات، چوب، قیر، شیشه، رنگ، عایق های حرارتی، پلیمرهای ساختمانی، تولیدات جدید به همراه استانداردهای مربوط به ویژگی ها و مخصات فنی و روش های آزمون آنها اضافه گردیده اند.
– با توجه به اهمیت و مصرف فوق العاده بتن در جهان امروز و در کشور ما و عدم پرداخت به این ماده پرمصرف و اجزا تشکیل دهنده آن در ویرایش های قبلی، خواص و ویژگی های سنگدانه های مصرفی در بتن، سیمان های مختلف و الزامات فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی آنها، سیمان های آمیخته و پوزولانی، خواص لازم برای آب بتن، مواد افزودنی شیمیایی بتن، انواع بتن ها نظیر بتن های توانمند، سبک، پلیمری، الیافی، خودتراکم به همراه استانداردهای مربوطه در متن مبحث پنجم قرار گرفت.
– از آنجا که در اکثر کشورها کار بر روی نانومواد و تولید مواد نانویی در دستور کار قرار دارد این موضوع در اصل مبحث قرار گرفت.
– پیوست 1 به صورت اساسی تغییر یافت. در این پیوست مشخصات مصالح و فرآورده های ساختمانی مصرفی در سیستم های کامل ساختمانی دارای گواهینامه فنی نظیر صفحات مرکب سه بعدی، سیستم های سازه ای نظیر سازه های بتن مسلح دیوار باربر با شیوه قالب تونل، سیستم های خمشی نوین نظیر قاب خمشی مختلط بتنی-فولادی، سقف ها- سازه های بتن مسلح دیوار باربر با شیوه قالب تونلی نظیر سقف مرکب فولادی-بتنی با عرشه فلزی، دیوارهای غیرباربر نظیر دیوارهای غیرباربر سبک و سایر مصالح ساختمانی نظیر نمای مدولار سرامیکی آورده شده اند.
– کلیه استانداردها به پیوست 2 انتقال یافته است.

برای دریافت فایل پی دی اف کامل مبحث پنجم بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *