انواع بلوک سقفی:

بلوک سقفی، عضوی است که بین تیرچه‌های سقف تیرچه بلوک قرار داده می‌شود. این المان نقش سازه‌ای ندارد و فقط جهت شکل گرفتن مقطع سقف به صورت توخالی به کار می‌رود.

در سقف تیرچه بلوک معمولا 4 مدل بلوک استفاده می‌شود : بلوک سیمانی، بلوک سفالی، بلوک یونولیتی و بلوک ترکیبی

بلوک سیمانی: یکی از پرکاربردترین بلوک‌های سقفی هستند. این نوع بلوک از سیمان پرتلند، ماسه و آب تشکیل شده است و در دو نوع توپر و توخالی استفاده می‌شود. از این نوع بلوک هم در سقف و هم در دیوار استفاده می‌شود.

مزایا: 1. مقاومت بالایی دارند 2. در دسترس بودن در اکثر شهرها 3. داشتن قیمت مقرون به صرفه 4. مقاوم در برابر آتش‌سوزی

معایب: 1. معمولا در حمل و نقل ضایعات زیادی دارند 2. دوام پایین در مقابل رطوبت 3. داشتن وزن بالا

بلوک سفالی: این بلوک‎ها در ابعاد متفاوتی تولید می‌شوند. معمولا سطح آن‎ها شیاردار است که میزان درگیری با بتن افزایش پیدا کند.

مزایا: 1. داشتن قیمت مناسب 2. کیفیت و ابعاد یکسانی دارند 3. مقاوم در برابر آتش‌سوزی 4. عایق حرارت هستند

معایب: 1. سرعت اجرای پایین 2. نفوذ بتن به داخل حفره‌ها و افزایش وزن سقف 3. داشتن وزن زیاد 4. در حمل و نقل ضایعات بسیار زیادی دارند و مقاومت پایینی دارند.

بلوک یونولیتی: این نوع بلوک از پلی استایرن با نام اختصاری EPS که نوعی پلیمر سفید رنگ است و به آن یک عامل فوم کننده اضافه شده، تولید می‌شود.

مزایا: 1. وزن خیلی کمی دارند 2. داشتن مقاومت بالا 3. حمل و نقل راحتی دارند 4. عایق صدا و گرما هستند 5. سرعت بالا و سهولت در اجرای سقف

معایب: 1.عدم مقاومت در برابر آتش‌سوزی (استفاده از نوع کندسوز آن، این مشکل را رفع کرده) 2. تولید گازهای سمی هنگام آتش‌سوزی 3. نمی‌توان گچ زیر سقف را مستقیما اجرا کرد و اول باید رابیتس اجرا شود و بعد گج کشی شود. 4. اگر از اره برای برش استفاده کنیم خرده‌های یونولیت در کل سقف پخش می‌شوند.

بلوک ترکیبی: که معمولا پیشنهاد می‌شود از این نوع بلوک در سقف‌های خود استفاده کنید. ساختار این نوع بلوک اینگونه است که نصف ارتفاع بلوک سقف را بلوک سیمانی و نصف دیگر آن را بلوک یونولیتی تشکیل می‌دهد. در نتیجه از مزایای هر دو نوع بلوک بهره مند می‌شوید.

به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

ارتباط از طریق واتساپ

لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

ساعت تماس

با کارشناسان ما تماس بگیرید

031-35123

اشتراک گذاری با